Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival

Home  »  Inicjatywy   »   Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival

admin 15 września, 2014

Już 26 września zaczyna się Oskar Kolberg’s Folk Lore Festival, trzydniowe wydarzenie przygotowywane w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga. Jakiś czas temu nasze stowarzyszenie rozpoczęło współpracę z organizatorami festiwalu. Pragniemy go Wam polecić; program znajduje się w tym miejscu, a tutaj można nabyć bilety na poszczególne atrakcje (będą nawet larpy!).

Sam Oskar Kolberg urodził się w 1814 roku w Przysusze, a zmarł w roku 1890 w Krakowie. Podróżując po najróżniejszych częściach Polski, zgromadził imponującą wiedzę o rodzimym folklorze. Najbardziej monumentalne dzieło Kolberga to „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”. O niesłychanej skali działań polskiego etnografa najlepiej świadczy to, że do tej pory nie udało się wydać drukiem wszystkich jego prac, a ich kompletna lista liczy blisko dziewięćdziesiąt tomów.

Dla miłośników fantastyki najciekawszą częścią tego dorobku będą zapewne zawarte w „Ludzie” opisy niezwykłych istot. Na przykład tutaj można przeczytać o strzygoniu: „człowieku bladego lica […], tém się najczęściej zdradzającym, że chodzi śpiący wśród nocy księżycowej”. Strzygoń zawsze „ma w sobie dwa duchy; jeden duch do dobrego, a drugi do złego”, a zostać nim może tylko człowiek nieochrzczony. Dalej czytamy: „Strzygoń gospodarz, po śmierci wstawszy nocą z grobu, przychodzi do swojéj dawnéj chałupy”… I tak dalej, bo zaraz po strzygoniu Kolberg przedstawia zmorę, a potem przechodzi do części zatytułowanej „Czary”. Zbiory naszego rodaka to istna skarbnica wiedzy dla osób zainteresowanych fantastyką!


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function CFS() in /wp-content/themes/AVA/single.php:53 Stack trace: #0 /wp-includes/template-loader.php(98): include() #1 /wp-blog-header.php(19): require_once('/wp-includes/te...') #2 /index.php(17): require('/wp-blog-header...') #3 {main} thrown in /wp-content/themes/AVA/single.php on line 53